Celorepublikové kolo s mezinárodní účastí 10. ročník Olympiády z Klinické propedeutiky

Úvod - Detail článku

Dne 24. 4. 2025 proběhl na půdě Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické, příspěvkové organizace Šumperk 10. ročník studentské konference Olympiády v Klinické propedeutice celorepublikové kolo s mezinárodní účastí. Soutěže se zúčastnily tyto školy: Střední škola průmyslová, hotelová, zdravotnická a Vyšší odborná škola Uherské Hradiště, Střední škola manažerská, zdravotnická a Vyšší odborná škola zdravotnická Břeclav, Střední zdravotnická škola Bratislava, Střední zdravotnická škola, příspěvková organizace Opava, Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola, příspěvková organizace Krnov, Vyšší odborná škola a střední zdravotnická škola Hradec Králové, Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Zlín a taktéž Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, příspěvková organizace Šumperk.

Na ubytování, stravování a hodnotné ceny pro soutěžící poskytl dotaci Krajský úřad Olomouckého kraje – odbor školství a mládeže. Ceny byly pořízeny z finančního příspěvku z dotačního programu „Pedagogická sekce České asociace sester“. Propagační předměty jako drobnou upomínku na naše město věnoval Městský úřad Šumperk.

Během přestávky mezi jednotlivými bloky proběhly workshopy pedagogů a žáků, které byly velmi přínosné na obou stranách a vyměnili si tak cenné osobní zkušenosti. Jedním z témat byla odborná praxe v nemocnicích, výuka a vybavenost škol.

Hlavní částí programu byla vlastní soutěž, během které 16 soutěžících představili své prezentace. Žáci popisovali různé moderní diagnostické metody – např. ECMO, EEG, dialýzu ale i některé léčebné postupy, se kterými se setkali a zaujaly je v předmětu Klinická propedeutika –práce se zabývaly např. problematikou transplantace jater, vyšteření pacienta s traumatem, skolióza, lobotomie atd. Některé byly obohaceny i vlastní stáží na daném pracovišti spolu s autentickými fotografiemi.

Úroveň všech prezentací byla velmi vysoká. Žáci projevili kultivované vystupování a ústní přednes byl plynulý, sebevědomí a zřetelný. Proto jejich hodnocení nebylo vůbec jednoduché, rozhodovaly drobnosti. Na hodnocení prací se podílely 2 poroty – odborná a studentská.  Odborná porota byla složena z přítomných odborných učitelek pozvaných škol a naši školu v celorepublikovém kole zastupovala Mgr. Marcela Smrčková, vrchní sestra ošetřovatelského úseku Nemocnice Šumperk, a.s. Studentskou porotu tvořily dvě žákyně třetího ročníku.

Odbornou porotou byla vyhlášená první tři místa v následujícím pořadí. Na prvním místě se umístila žákyně z Uherského Hradiště Nikol Klabanová s prací Skolióza. Na druhém místě skončily žákyně z Bratislavy Daniela Skalová a Kristína Palečková s prací Transplantácia pečene. Poslední místo obsadila žákyně ze Zlína Ella Kopečná s prací ECMO. Studentská porota vyhodnotila jako nejlepší práci žákyně z Uherského Hradiště.

Všichni soutěžící, včetně těch, kteří nezvítězili, obdrželi pěkný dárek a věcnou upomínku na město Šumperk. Po ukončení soutěže proběhla prohlídka školy pro zúčastněné odborné učitelky a jejich žáky.

Poděkování patří všem soutěžícím za jejich výkony, členům odborné i studentské poroty za jejich hodnocení. Také naší paní ředitelce, realizačnímu týmu učitelů, zaměstnancům a žákům za vytvoření podmínek pro zdárný průběh soutěže.

            Již nyní se těšíme na další zajímavé práce, kterými nás žáci jistě překvapí v dalším ročníku Olympiády.            Mgr. Eva Čmakalová Mgr. Věra Šertlerová, Mgr. Kamila Foučková

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Šumperk, příspěvková organizace

Důležité odkazy

Pro rodiče

Pro uchazeče

Dokumenty

GDPR

Copyright © 2024 – SZŠ Šumperk, Kladská – Vytvořil Webstav.com